دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

فضاسازی دوباره انگلیس درباره حمله قریب الوقوع به اوکراین

تهران-ایرنا- وزیر امور خارجه انگلیس بار دیگر به تکرار ادعاها درباره احتمال حمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین پرداخت.


به گزارش خبرگزاری ایرنا، لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس بار دیگر عصر دوشنبه در ادامه فضاسازی های روانی در خصوص احتمال حمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین مدعی شد که مسکو ممکن است هر لحظه این حمله را انجام دهد.  


لیز تراس در توییتر نوشت: «آخرین اطلاعات حاکی از آن است که روسیه ممکن است هر آن [به اوکراین] حمله کند و ما از کرملین می خواهیم تنش زدایی کند.»


این در حالی است که منابع دیپلماتیک ساعاتی پیشتر به خبرگزاری ایرنا گفتند که شورای امنیت سازمان ملل قرار است در بحبوحه افزایش تنش‌ها میان آمریکا و روسیه بر سر اوکراین، پنجشنبه هفته جاری تشکیل جلسه دهد.


منابع دیپلماتیک با بیان اینکه نشست روز پنجشنبه به درخواست روسیه برگزار می شود افزودند:  روسیه قصد دارد در این نشست درباره اجرای توافقنامه مینسک در مورد اوکراین که در سال ۲۰۱۵ امضا شد، در این نشست بحث و گفت‌وگو کند.


 ساعاتی قبل تر، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواسته بود خود رااز «لبه پرتگاه» اوکراین دور کند.  جانسون گفته بود که وضعیت در اوکراین «بسیار بسیار خطرناک» است و شواهد   «کاملا روشن» است که روسیه قصد تهاجم (به اوکراین) را دارد.


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از سوی دیگر گسترش ناتو به شرق با عضویت جمهوری‌های شوروی سابق در این پیمان را روند بسیار خطرناک خوانده و درباره آن هشدار داده است.   وی خطاب به لاوروف گفت: توافق کرده ایم که امروز وزارت خارجه روسیه دیدگاه و ملاحظات خود را در مورد پاسخ هایی که شرکای آمریکایی و ناتو به پیشنهادات ما درباره نگرانی های از گسترش بسیار خطرناک ناتو به شرق داده اند ارائه کند.  


تنش ها در هفته های اخیر در پی ادعای شماری از سران غربی مبنی بر احتمال حمله روسیه به اوکراین بالا گرفته است. مسکو بارها گفته است که قصدی برای حمله نظامی به اوکراین ندارد و درصدد دریافت تضمین های امنیتی است که مانع از توسعه ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا (ناتو) می شود.


روابط آمریکا و غرب با روسیه از سال ۲۰۱۴ به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به آن کشور متشنج شد؛ غرب به بهانه دخالت روسیه در اوضاع داخلی اوکراین، روسیه را بارها تحریم کرده است اما مسکو این ادعای غرب را رد می‌کند.


بخش‌های غربی روسیه با توجه به همسایگی با اوکراین و نزدیکی به کشورهای عضو ناتو که کانون تنش بین روسیه و غرب است، برای روس‌ها اهمیت فراوان دارد و به آمادگی رزمی نیروهای نظامی مستقر در این مناطق توجه خاص می‌شود.


کارشناسان معتقدند که کاخ سفید با کمک متحدان اروپایی، به دنبال ضربه زدن به روسیه بوده و مساله اوکراین را بهانه و دستاویز قرار داده است. در ماه‌های اخیر نیز به دلیل ادعای غرب درباره صف‌آرایی نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، روابط ناتو با روسیه دچار تنش شده است.