دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

درس های کرونا ۳ وقت گذرانی در خانه را یاد گرفتیم

شاید ما هم جزو افرادی بودیم که بیشتر از ۳ روز متوالی نمی‌توانستیم در خانه بمانیم. حوصله‌‍مان سر می‌رفت و کلافه می‌شدیم؛ اما ما دروه‌ای را در زندگی خود تجربه کردیم که باید برای حفظ سلامتی‌مان هم که شده در خانه بمانیم و جز در مواقع اضطراری بیرون نرویم.


باید برای حفظ سلامتی‌مان هم که شده در خانه بمانیم و جز در مواقع اضطراری بیرون نرویم. حالا دیگر چاره‌ای نداریم جز وفق دادن خود با این شرایط. «ایرنا زندگی» گزارش‌های بسیاری درباره‌ی دوران خانه نشینی منتشر کرده است، که چگونه در خانه راحت‌تر وقت بگذرانیم. در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم از جنبه‌های دیگری «خانه نشینی» را بررسی کنیم که چه فوایدی در زمان حال و زندگی آینده ما دارد. وقتی می‌خواهیم کاری را یاد بگیریم، در راستای آن هدف تحصیل می‌کنیم، دوره‌های آموزشی و دوره‌های کارآموزشی می‌گذرانیم که یاد بگیریم چگونه می‌شود آن را به بهترین شکل انجام دهیم. خانه نشینی فرصتی بود که ما این دوره‌ی آموزشی «وقت گذرانی در خانه» را اجباری یاد بگیریم. در ادامه‌ زندگی خود شاید دیگر نیاز نباشد برای اینکه حوصله‌مان سر نرود با ماشین خود به دور زدن‌های بی مقصد ادامه دهیم.


چرا تجربه‌ی این دوره برای ما ضروری بود


امروزه در دنیای دیجیتالی زندگی می‌کنیم که پر از اضطراب و استرس است. صبح زود از خواب بیدار می‌شویم و احساس می‌کنیم کلی کار برای انجام دادن داریم ولی هنوز دل‌مان می‌خواهد به رخت‌خواب برگردیم. حلاصه با کلی نارضایتی به سرکار، کلاس درس و هر چیزی که ما را از خواب بیدار کرده بود می‌رفتیم و این کار را می‌توانستیم سالها انجام دهیم بدون این که متوجه شدیم عمرمان دارد می‌گذرد و ما بدون توجه به هیچ کدام از لحظه‌هایش به دنیال یک روز خوب در تقویم آینده خود می‌گردیم. این همه اضطراب برای زندگی نه تنها برای لذت‌ بردن و پیشرفت ضروری نیست؛ بلکه به آرامش زندگی، سلامت ذهن، سلامت قلب ما نیز آسیب وارد می‌کند. سبک زندگی ما روی دور تند بود؛ ولی حالا شاید بیشتر به این موضوع دقت کنیم که چگونه می‌توانیم آرام باشیم و خودمان را تحمل کنیم. یادگیری «تحمل خود» باعث بالا بردن اعتماد به نفس در ما می‌شود و توانایی مدیریت بیشتری در اداره‌ی امور زندگی خود به ما می‌دهد.در خانه همه‌چیز به صرفه‌تر است


اگر کتاب می‌خواستیم به کتاب فروشی‌ می‌رفتیم، اگر قرار ملاقات داشتیم، حضوری همدیگر را می‌دیدیم و کار را تنها در محل کار انجام می‌دادیم؛ ولی خوشبختانه در این زمان بستری فراهم شد که ما یاد بگیریم از طریق پست هم می‌توانیم خرید کنیم. از تماس‌های تصویری و صوتی هم می‌‍شود برای هماهنگ کردن کارهایمان استفاده کنیم. بسیاری از شغل‌ها قابلیت دور کاری دارند و نیازی نیست که برای انجام آن در محل کار حاضر شویم. همین موضوع را اگر رعایت کنیم دیگر در کلان شهرها شاهد ترافیک‌های چند ساعته نخواهیم بود. ما همه‌ی این امکانات را در گذشته نیز در اختیار داشتیم؛ ولی بستری برای آزمایش آن فراهم نشده بود. حالا ما می‌توانیم به راحتی کارهای خود را راه بیندازیم و دیگر برای رسیدن به محل کار ۱ ساعت زودتر از خواب بیدار نشویم. علاوه بر اینها، بسیاری از هزینه‌های اضافی را کاهش داده‌ است ، هزینه‌هایی مانند کرایه‌ی تاکسی، مترو، اتوبوس، تغذیه و وقت.در این‌باره بخوانید: