دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تکنولوژی فنلاند در مدیریت آب و فاضلاب به کمک استان قم می آید

قم-ایرنا- سفیر فنلاند در ایران گفت: فنلاند در حوزه مدیریت آب، فاضلاب، پسماند از تجربه و فناوری‌های بالایی برخوردار است که این تکنولوژی‌ها می‌تواند برای مدیریت بهینه حوزه آب و فاضلاب به کمک استان قم بیاید.


«کاری کاهیلوتو» روز چهارشنبه در سفر به قم و دیدار با استاندار این استان، اظهار داشت: سفر به قم یک امتیاز ویژه برای هر دیپلمات است و ما گزارش این سفر را به مقامات و همچنین مسئولان جامعه شیعیان فنلاند برای افزایش تعاملات و همکاری های دوطرفه ارائه خواهیم کرد.


وی  با اشاره به برخی ظرفیت‌های مهم همکاری بین دو کشور ایران و فنلاند بیان کرد: فنلاند در ایجاد زیرساخت و ارتقای استفاده از تکنولوژی‌های نوین می‌تواند همکاری‌های مطلوبی با ایران داشته باشد.


کاهیلوتو، اظهار داشت: فنلاند از نظر جغرافیایی کشوری کوچکی است که عضو اتحادیه اروپا می‌باشدو ایران نیز کشوری بزرگ و غنی از ابعاد مختلف است و در مجموع بستر و شرایط برای همکاری های دوطرف فراوان می‌باشد.


وی با بیان اینکه فنلاند از نظر تحصیلات آکادمیک کشور موفقی در سطح جهان شناخته می‌شود و مدیریت پسماند و حمل ونقل از مزیت‌های مهم این کشور است، گفت: مدیریت پسماند و تبدیل آن به انرژی از مهمترین ظرفیت‌های صادراتی و اقتصادی کشور فنلاند به شمار می‌رود.


کاهیلوتو با تاکید بر اینکه فنلاند در دیجیتالی کردن خدمات مورد نیاز شهروندان عمکرد موفقی داشته است، عنوان کرد: هوشمندسازی و استفاده از تکنولوژی درفنلاند موفقیت و توفقیاتی زیادی به همراه داشته و هم اکنون بسیاری از شهرهای این کشور به مدد فناوری‌های نوین کاملا بصورت هوشمند مدیریت و اداره می‌شود.


وی سازگاری و توجه به محیط زیست را از اولویت‌های مهم فنلاند دانست و گفت: این کشور به دنبال ایجاد و توسعه جامعه سبز برای حفظ محیط زیست و مبارزه با تغییرات آب و هوایی است.


وی ادامه داد: کیفیت بالای زندگی، استفاده از تکنولوژی، منابع اندک و نیروی انسانی توانمند از ویژگی‌ها و مزیت‌های اصلی کشور فنلاند است.


کاهیلوتو، در پایان ابراز کرد: بواسطه تحریم‌های اعمال شده بر ایران مراودات و روابط تجاری طی سال‌های اخیر با ایران قطع شده و امید می‌رود با رفع تحریم ها بار دیگر شاهد آغاز مبادلات تجاری و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران باشیم.


رابطه ۷۰ ساله تجاری ایران و فنلاند


مدیرعامل انجمن دوستی ایران و فنلاند نیز در این دیدار ابراز کرد: فنلاند کشوری قدرتمند و مطرح در زمینه تکنولوژی های نو، مدیریت آب و پسماند و فعال مسائل زیست محیطی است.


احمد دنیا نور خاطرنشان کرد: سابقه روابط تجاری ایران و فنلاند به ۷۰ سال گذشته بر می‌گردد و ظرفیت‌های زیادی برای افزایش ارتباطات بین دو کشور وجود دارد.


وی با بیان اینکه فنلاند در زمینه تکنولوژی‌های نوین ارتباط نزدیکی با ایران دارد، اظهار داشت: حمایت از اتباع افغان ساکن ایران یکی از رسالت های سفارت فنلاند در تهران است.


 در پایان این دیدار سفیر فنلاند به رسم یادبود کتاب «۱۰۰ نوآوری اجتماعی از فنلاند» را تقدیم استاندار قم کرد و سید محمد تقی شاهچراغی نیز یک جلد از کتاب«تاریخ ۷ هزار ساله قم» به همراه یک بسته سوهان به سفیر فنلاند در ایران اهداء نمود.