دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

مکرون در دیدار با پوتین همه در قبال امنیت باید رفتار مسئولانه

مسکو – ایرنا – امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه عصر روز دوشنبه در دیدار با ولادیمیرپوتین همتای روسی خود در مسکو که دور میز بیضی شکل و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شد گفت که لازم است همه در قبال امنیت رفتار مسئولانه داشته باشند، و در این زمینه گفت و گو ضرورت دارد.


به گزارش ایرنا از مسکو ، مکرون در دیدار با پوتین با بیان اینکه گفت و گو را تنها راه تضمین امنیت و ثبات در اروپا می داند اظهار امیدواری کرد که پس از دیدار با پوتین بتواند پاسخی برای سوالات امنیتی روسیه و اروپا بیابد.
 


 امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه می گوید که گفت و گو با روسیه ابزار اصلی دستیابی به ثبات و امنیت در اروپا است. مکرون همچنین با یادآوری مبادلاتی که بین او و پوتین در اقامتگاه رهبر فرانسه در فورت برگانکون و سن پترزبورگ صورت گرفت، گفت: «ما در سال 2019 اساس یک گفت‌وگوی تمام عیار و آزاد را گذاشتیم. گفت‌وگو اکنون بیش از هر زمان دیگری مرتبط است. این گفت‌وگو ضروری است: فقط امنیت و ثبات را در قاره اروپا تضمین می‌کند.”


رئیس دولت فرانسه گفت که «اکنون یک وضعیت بحرانی در اروپا وجود دارد» و تاکید کرد که همه طرف ها «باید مسئولانه رفتار کنند».


رئیس جمهور فرانسه امیدوار است در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس دولت روسیه، پاسخی برای سؤالات امنیتی اروپا و روسیه بیابد. وی این موضوع را پیش از آغاز مذاکرات اصلی اعلام کرد.


پوتین هم با بیان اینکه روسیه و فرانسه نگرانی مشترکی در مورد وضعیت امنیتی در اروپا دارند، خاطرنشان کرد که در دهه های اخیر فرانسه مشارکت فعالی در حل مسائل امنیتی اروپا داشته است.
رئیس دولت روسیه در گفتگو با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی از وی به دلیل مشارکت فعال پاریس در حل مسائل امنیتی اروپا تشکر کرد.


رئیس دولت روسیه خطاب به فرانسوی‌ها گفت: «می‌خواهم از شما تشکر کنم که فرانسه همواره فعال‌ترین نقش را در توسعه تصمیم‌های اساسی در این زمینه (حوزه امنیت اروپا)دارد. 


پوتین درباره تلاش‌های شخصی قابل توجه امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود برای حل بحران اوکراین و مذاکرات امنیتی در اروپا صحبت کرد.


وی گفت: «من می بینم که رهبری فعلی فرانسه و شخصاً رئیس جمهوری آن چقدر تلاش می کنند تا بحران مرتبط با تضمین امنیت برابر در اروپا از جمله حل بحران داخلی اوکراین در جنوب شرق این کشور را برای یک چشم انداز جدی تاریخی حل و فصل کنند.

پوتین گفت که گردش تجاری بین روسیه و فرانسه از سطح قبل از همه گیری کرونا فراتر رفته بطوریکه در در سال ۲۰۲۱ بیش از ۷۰ درصد رشد داشته است.

دیدار پوتین و مکرون با رعایت پروتکل های بهداشتی و دور میز بیضی شکل

رئیس جمهور روسیه از امانوئل مکرون، همکار فرانسوی خود در کرملین استقبال کرد. مذاکرات بین رهبران در دفتر نمایندگی اولین ساختمان کرملین با رعایت اقدامات امنیتی ضد کووید آغاز شد.


پوتین و مکرون هنگام ملاقات با یکدیگر دست ندادند. سران کشورها در فاصله چشمگیری از یکدیگر – در انتهای مخالف میز بیضی شکل جای گرفتند. همین گزینه ارتباطی هفته گذشته در جریان گفتگوهای رئیس جمهور روسیه و نخست وزیر مجارستان انتخاب شد.

گفتگو با کمی مشکل شروع شد، زیرا صندلی هایی دور میز بیضی شکل فقط برای روسای جمهور آماده شده بود. پوتین خواست تا صندلی هایی را نیز برای مترجمان منتقل کنند.

رئیس دولت روسیه از اینکه صندلی برای مترجمان نبود شگفت زده شد و گفت :«صندلی برای مترجمان کجاست؟». مکرون با ماسک محافظ در دفتر نمایندگی کرملین حاضر شد و به زبان انگلیسی احوالپرسی کرد. پوتین به زبان فرانسوی پاسخ داد: «بونسوآر».


دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه پیش از مذاکرات ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون، به خبرنگاران گفته بود که کرملین  انتظار ندارد که پس از این دیدار نقطه عطفی در اوضاع پیرامون اوکراین رخ دهد.