دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

لیست بهترین پیانیست های جهان + عکس

لیست بهترین پیانیست های جهان + عکس

بطور تقریبی سه قرن از زمان بوجود آمدن پیانو می گذرد. در طول این سال ها نام های بزرگ در عرصه ی نوازندگی پیانو درخشیده اند و در تاریخ ماندگار شده اند. در این مطلب ما تعدادی از این چهره ای مطرح و بزرگ را معرفی می کنیم. قطعا چهره های نامدار دیگری نیز در این عرصه ظهور کرده اند که در این لیست به آنها پرداخته نشده است. با اشاره به نام این بزرگان در قسمت نظرات، در تکمیل این لیست به ما کمک کنید. احتمالا نام تعدادی از این بزرگان را در طول زندگیتان شنیده اید. اما برای آشنایی بیشتر با آنها، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

بهترین پیانیست های جهان از نگاه وبسایت Classic Fm

لیف او اندسن (1970) Leif Ove Andsnes

اندسن یک پیانیست مشهور نروژی است که غالبا با ضبط هایش از کنسرتوهای پیانو بتهوون با ارکستر Mahler Chamber شناخته می شود. این مجموعه کار از لیف او اندسن توسط مجله موسیقی گرامافون، موفقیتی بی سابقه خوانده شد و بسیار شهرت یافت.

مارتا آرگریچ (1941) Marta Argerich

مارتا آرگریچ، نوازنده ای بسیار چیره دست و پدیده ای در دنیای موسیقی است. وی در سال 1964 و در سن 24 سالگی موفق به دریافت جایزه ی شوپن شد و شگفتی همگان را برانگیخت. در حال حاضر او مشهورترین و بنام ترین چهره ی پیانیست زنده در دنیا است که بلیت کنسرت هایش در دقایق اول به فروش رسیده و پر می شوند.

کلودیو آرائو (1991-1903) Claudio Arrau

پیانیست شیلیایی مشهور، کلودیو آرائو، قبل از آنکه توانایی خواندن و نوشتن داشته باشد، می توانست نت های موسیقی را بخواند. بعدها او آثار تحسین برانگیزی همچون اتودهای لیست Franz Liszt آهنگساز بنام مجارستانی، را به زیبایی می نواخت. اوج شهرت وی پس از تفسیر موسیقی بتهوون بوجود آمد. رهبر سابق ارکستر لندن، کالین دیویس درمورد او اینگونه می گوید: “صدای (ساز) او شگفت‌انگیز و متعلق به خود اوست. وفاداری او به لیست بیش از اندازه است و موسیقی لیست را بیش از هر کس دیگری در جهان گرامی داشته است.”

ولادیمیر اشکنازی (1937) Vladimir Ashkenazy

اشکنازی، نوازنده روسی تبار که شهروندی دو کشور ایسلند و سوئیس را نیز داشت، از چهره های بسیار درخشان و سرشناس موسیقی کلاسیک دنیاست. او همچنان در کسوت نوازنده ی پیانو و رهبر ارکستر، در اقصی نقاط جهان کنسرت برگزار می کند. ولادیمیر اشکنازی، در سال 1962 توانست جایزه ی بین المللی چایکوفسکی را همراه با جان اوگدون دریافت کند و سپس سال بعد در لندن یک اجرای زنده برگزار کرد.

او تمام آثار راخمانینوف و شوپن، سونات های بتهوون، کنسرتوهای پیانو موتسارت، و آثار الکساندر اسکریابین و پروکفیف را بصورت صفحات گرامافون داراست. وی همچنین با تمام چهره های بنام قرن بیستم از جمله جورج سولتی، زوبین مهتا و برنارد هایتنیک که رهبران ارکستری شناخته شده هستند همکاری کرده است.

دانیل بارنبویم (1942) Daniel Barenboim

بارنبویم یک پیانیست آرژانتینی اسرائیلی است که شهرتی بین المللی دارد. شهرت او به دلیل همکاری با ارکستر دیوان غربی شرقی بوجود آمده است. البته که نام او به دلیل صفحات گرامافون بی نظیری که تولید کرده در تاریخ موسیقی جهان ثبت شده است.

اگر علاقمند به پیانو هستید پیشنهاد می کنم دوره آموزش پیانو کلاسیک استاد سام اصفهانی در سایت خنیاگر را مشاهده کنید. این دوره یکی از ویژه ترین آموزش های این حوزه است ضبط و تدوین این دوره کم نظیر هست و ما در گوش نوازان بسیار این دوره را به شما پیشنهاد می کنیم.

لودویگ وان بتهوون (1827-1770) Ludwig Van Beethoven

همه ی ما، حتی اگر با دنیای موسیقی بیگانه باشیم، یک بار نام بتهوون را شنیده ایم. کارل لودویگ جانگر، از آهنگسازان هم دوره ی بتهوون درباره ی او می گوید: «نوازندگی بتهوون با شیوه رایج و معمول تفاوت بسیاری دارد، و به نظر می‌رسد در این حوزه او برای خود مسیر جداگانه‌ای انتخاب کرده و به‌نوعی ساختارشکن بوده است.»

البته که امروز صفحه ای از اجراهای بتهوون در دسترس نیست، اما میراث او برای پیانو، موسیقی ناب و خلاقانه ای است که برایش نوشته است و مطلبی که از هم عصران او به ما منتقل شده است.

آلفرد برندل (1931) Alfred Brendel

برندل موسیقی دان و نوازنده ای است که بر موسیقی تمام دوره های مختلف کار کرده و تبحر دارد و تفسیرهایش از بتهوون، موتسارت، شوبر، هایدن، لیست و براهم، شهرت جهانی برای او کسب کرده اند. این نوازنده ی پیانو درمورد نوازندگی می گوید: «من اگر به سنتی تعلق داشته باشم، آن سنتی است که در آن اثر هنری به نوازنده بگوید که چه کار کند، نه اینکه نوازنده بگوید که قطعه چطور باید باشد.»

فردریک شوپن (1849-1810) Fredric Chopin

شوپن که نامی آشنا برای تمام علاقمندان موسیقی در دنیا است، بزرگترین آهنگساز لهستان بوده و از زبده ترین استادان پیانو در زمان خود بوده است. از نقاط قوت و توانایی های مثال زدنی او می توان به مهارت در اجراهای سولو یا تک نفره اشاره کرد، هرچند که در کمال تاسف امروزه، نسخه ی ضبط شده ای از اچراهای سولو او در دسترس نیست، چرا که اولین نسخ اجراهای ضبط شده در دهه ی 1860 ضبط شدند. از معاصران شوپن درباره ی او گفته است: “درست است که شوپن موسس یک مدرسه پیانو و یک مدرسه آهنگ‌سازی است. اما هیچ چیز با درخشانی و شیرینی پرلودهای این آهنگ‌ساز برای پیانو و کارهای اصیل، متمایز و لطیف او برابری نمی‌کند.”

گلن گولد (1982-1932) Glenn Gould

گلن گولد پیانیست بزرگی است که طرفداران موسیقی کلاسیک را چند دسته تقسیم کرد، از اجراهای بسیار مشهور و پرطرفدار او می توان به اجراهای موسیقی باخ، و خصوصا اثر The Goldberg Variations اشاره کرد. این نوازنده ی مشهور کانادایی عادت داشت که هم زمان با نوازندگی، زیرلب آوازی را زمزمه کند و علاوه بر این، او یک صندلی کوچک مخصوص برای اجراهایش داشت که در تمام اجراها همراه خود می برد.

مایرا هس (1965-1890) Myra Hess

مایرا هس نوازنده ای انگلیسی بود که در سن 12 سالگی بورسیه ی بار ارزش آکادمی رویال موسیقی را به دست آورد و در سن 17 سالگی با رهبر ارکستر بنام، سر توماس بکام، برای اجرا به روی صحنه رفت. با این وجود بیشترین شهرت مایرا هس، بخاطر کنسرت هایی بود که در زمان جنگ جهانی دوم در گالری ملی انگلستان به روی صحنه برد. سالن های اجرای موسیقی در آن سالها به دلیل ترس از بمباران و مرگ تعداد زیادی از تماشاگران، در لندن بسته شده بودند.به همین خاطر هم مایرا هس از سالن گالری لندن برای برگزاری کنسرت استفاده کرد. این سری کنسرت ها برای مدت شش سال و نیم ادامه یافت و هس نیز 150 کنسرت در طول این مدت اجرا کرد.

ولادیمیر هورویتس (1989-1903) Vladmir Horowitz

هورویتس، پیانیستی اوکراینی است که بعضی او را بهترین پیانیست تاریخ می دانند. وی در سال 1920 با یک رسیتال تک نوازی در شوروی، فعالیت حرفه ای خود را شروع کرد و در سال 1925 توانست به شهرتی جهانی دست یابد. او برای آموزش و یادگیری با آرتور اشنابل همراه شده و از برلین به سمت غرب حرکت کرد، اما نهایتا یادگیری را رها کرده و به آمریکا رفت. در سال 1928 در نیویورک و در تالار کارنگی، اجرایی را به روی صحنه برد و توانست شهروند آمریکا بشود. بخشی از شهرت او به دلیل اجرای آثار دوره ی رمانتیک از جمله آثار شوپن، راخمانینف، و شومان بدست آمده است.

سویاتوسلاو ریختر (۱۹۹۷-۱۹۱۵) Sviatoslav Richter

ریختر، جزو بهترین پیانیست های انگشت شمار چیره دست روسی بود که در قرن 20 ظهور پیدا کرد. او قطعا جزو کاندیداهای کسب عنوان بهترین پیانیست های قرن می باشد.

البته ریختر، با ضبط اجراهای موسیقی زیاد موافق نبود، با این حال بهترین آلبوم های او آثار ضبط شده از اجراهای زنده ی او هستند، از جمله: اجراهای آمستردام در سال 1986، نیویورک در سال 1960، و لاییزیگ در سال 1963.

فرانتس لیست (۱۸۸۶-۱۸۱۱) Franz Liszt

لیست، پیانیست بزرگ و توانمند مجارستانی، یکی از دو پیانیستی است که بر سر عنوان بزرگترین استاد پیانو قرن 19 با یکدیگر رقابت دارند، و نفر دوم نیز شوپن می باشد. از معروف ترین آثار لیست می توان سال های زیارت، سونات پیانو در سی مینور، و والتس مفیستو را نام برد.

ولفگانگ آمادئوس موتسارت (۱۷۹۱-۱۷۵۶) Wolfgang Amadeus Mozart

شاید نتوانیم لقب برترین پیانیست را به کار ببریم، اما به جرات می‌توانیم بگوییم که موتسارت از هیچ یک از پیانیست‌ها در طول تاریخ چیزی کم ندارد.

برای مطالعه مقاله اصلی پیشنهاد می کنیم به سایت گوش نوازان مراجعه نمائید.