دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

آغاز ساخت نیروگاه سیریک توسط روس ها

تهران- ایرنا- در گزارش روزنامه ایران آمده است: یکی از بزرگترین طرح‌های نیروگاهی کشور، نیروگاه حرارتی ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک است که اولین پروژه در حال اجرا از محل وام اعتباری روسیه به ایران است.  


بهنام خائفی‌نژاد مجری طرح‌ نیروگاه‌های بخار شرکت برق حرارتی در گفت‌وگو با روزنامه ایران، می‌گوید: قرارداد این پروژه اگرچه به سال ۱۳۹۵ باز می‌گردد، اما فقط چند ماه است که پیمانکار روس حاضر به شروع کار شده و در سفر اخیر رئیس‌جمهور و هیأت همراه او به روسیه نیز اتفاقات مثبتی در جهت اجرای این طرح بزرگ نیروگاهی رخ داد.


مجری طرح‌ نیروگاه‌های بخار شرکت برق حرارتی در این خصوص به «ایران» می‌گوید: «در سفر اخیر رئیس‌جمهور به روسیه، بسیاری از مشکلات این پروژه و پروژه‌های دیگر مطرح شد. بزرگترین کمکی که این سفر به پروژه سیریک کرد، این بود که بودجه ۲۰۲۲ طرح مورد تأیید وزارت دارایی روسیه قرار گرفت. ۷۳ میلیون یورو برای بودجه طرح در سال ۲۰۲۲ لحاظ شده است.» به گفته بهنام خائفی‌نژاد «مبلغ کل وام روسیه به ایران ۵ میلیارد یورو و سهم پروژه سیریک از این وام حدود ۱.۲ میلیارد یورو است.»


او ادامه می‌دهد: «پس از پیچ و تاب‌های فراوان از سال ۱۳۹۵ تاکنون، فرایند اجرایی این طرح در نهایت از خرداد ۱۴۰۰ آغاز و مطابق شرایط قرارداد اعتبار اسنادی آن فعال شد. این اتفاق در سال ۲۰۲۱ (۲۸ مهر ۱۴۰۰) رخ داد و از محل ال سی باز شده ۶.۲ میلیون یورو به‌عنوان بودجه ۲۰۲۱ جذب پروژه شد. در سفر رئیس‌جمهور نیز اعتبار سال‌جاری میلادی (۲۰۲۲) توسط روس‌ها تأیید شد.»واحد اول نیروگاه در دولت سیزدهم وارد مدار می‌شود


نیروگاه حرارتی سیریک در استان هرمزگان در حال ساخت است و به کشور امکان تقویت شبکه برق در جنوب و جنوب شرق، توسعه سواحل مکران و ظرفیت‌سازی برای صادرات برق به عمان را می‌دهد. پیش‌بینی این است که تا پایان دولت سیزدهم ۳۵۰ مگاوات از این نیروگاه وارد مدار می‌شود.


خائفی‌نژاد درباره میزان پیشرفت طرح و برنامه احداث آن می‌گوید: «برای این پروژه تاکنون اقداماتی مانند مطالعات اولیه و اخذ مجوزها از نهادهای ذیربط انجام شده و عملیات خاکی و تجهیز کارگاه نیز اکنون در حال انجام است.» او با اشاره به اینکه حدود ۷ شرکت ایرانی و ۲۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم در پروژه نیروگاه سیریک فعال شده اند، ادامه می‌دهد: «پروسه ساخت تجهیزات اصلی نیز در کارخانجات سازنده در کشور روسیه آغاز شده است.» مجری طرح‌ نیروگاه‌های بخار شرکت برق حرارتی اذعان می‌کند: «اولین واحد نیروگاه نیمه اول ۱۴۰۴ وارد مدار می‌شود و واحدهای بعدی نیز با یک فاصله زمانی ۴ ماهه از واحد نخست وارد مدار می‌شوند. نیروگاه ۴ واحد دارد و در مجموع ۱۴۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور می‌افزاید.»


او در خصوص اینکه چرا از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۴۰۰ این طرح بلاتکلیف بود، می‌گوید: «تمام دستگاه‌های داخلی کشور از وزارت نیرو، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صمت، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی تلاش خود را انجام دادند و مجوزهای لازم هم از سوی هیأت وزیران و شورای اقتصاد صادر شد؛ اما پیمانکار طرح حاضر به شروع کار نبود. این مسأله باعث شد که پروژه دچار تأخیر شود.»


گفته می‌شود که تغییر پیمانکار از طرف روس‌ها و همین‌طور بهبود روابط ایران و روسیه موجب فعال شدن این طرح شده است.سال آینده اعتبار طرح به ۴۰۰ میلیون یورو در سال می‌رسد


آنطور که مجری طرح‌ نیروگاه‌های بخار شرکت برق حرارتی می‌گوید، برای تکمیل این طرح هر سال بودجه متفاوتی تخصیص داده خواهد شد. چراکه براساس زمان‌بندی برنامه و فعالیت‌های انجام شده، در مقاطع مختلف بودجه متفاوتی نیاز است.


خائفی‌نژاد عنوان می‌کند: «در سال‌های نخست، چون فعالیت‌های مقدماتی نظیر تجهیز کارگاه مورد نظر است، بودجه طرح رقم بزرگی نیست. اما در سال‌های بعد مانند ۲۰۲۳ میلادی، بودجه طرح افزایش چشمگیر خواهد داشت و به ۴۰۰ میلیون یورو نیز خواهد رسید.»


او ادامه می‌دهد: «در این سال پروسه ساخت تجهیزات و ورود تجهیزات اصلی ساخته و تکمیل و وارد کارگاه می‌شود و به همین نسبت بودجه بیشتری نیز به طرح تخصیص داده می‌شود.»


به گفته خائفی‌نژاد، کل مبلغ قرارداد ۱میلیارد و ۴۰۶ میلیون یورو است که از محل خط اعتباری روسیه رقم ۱۱۹۷ میلیون یورو تأمین مالی خواهد شد و مابقی این رقم معادل ۲۱۱ میلیون یورو به‌عنوان آورده کارفرما از منابع داخلی شرکت برق حرارتی تأمین می‌شود.راندمان ۴۶ درصدی نیروگاه سیریک


در حال حاضر، نیروگاه بخاری سیریک تنها نیروگاه بخاری سنتی است که در دست اجراست و مابقی پروژه‌های حرارتی در حال احداث، نیروگاه‌های گازی یا سیکل ترکیبی هستند.


در حال حاضر میانگین راندمان نیروگاه‌های ایران، رقمی در حدود ۳۹ درصد است. اما در خصوص راندمان این نیروگاه، خائفی‌نژاد می‌گوید: «راندمان نیروگاه سیریک ۴۶.۲ درصد خواهد بود. نیروگاه سیریک با تکنولوژی نیروگاه‌های بخار است که در شرایط مختلف آب و هوایی راندمان و ظرفیت واقعی تولید آن تغییر قابل ملاحظه‌ای نخواهد داشت.»قیمت پروژه مطابق با استانداردهای بین‌المللی است


انتقادات متعددی به قیمت پروژه سیریک و واگذاری آن به پیمانکار روس وارد می‌شود؛ اما مجری طرح‌ نیروگاه‌های بخار شرکت برق حرارتی می‌گوید که قیمت‌های انجام چنین پروژه‌هایی در سطح بین‌المللی مشخص است و امکان طراحی و ساخت تجهیزات اصلی چنین واحدهای نیروگاهی در کشور ما وجود ندارد.


خائفی‌نژاد عنوان می‌کند: «زمانی که از قیمت صحبت می‌شود، ابتدا باید در مورد مشخصات فنی، محدوده کار و سایر شرایط شفاف‌سازی شود. مشخصات فنی و قراردادی این طرح پس از طی روند کارشناسی دقیق با حضور خبرگان صنعت برق و رعایت کلیه جوانب فنی بررسی و نهایی می‌شود و در تمامی بخش‌ها از آخرین ویرایش‌های استانداردهای بین‌المللی استفاده خواهد شد.»


او با اشاره به اینکه طراحی و ساخت تجهیزات اصلی واحدهای این نیروگاه در ایران ممکن نیست، ادامه می‌دهد: «در محدوده کار این پروژه مواردی از قبیل احداث پست GIS و جاده دسترسی وجود دارد که به‌صورت رایج در بسیاری از پروژه‌ها جزء محدوده کاری پیمانکار نیروگاه نیست. البته برای تصویب این پروژه در بدنه دولت گزارشات تحلیلی جامعی ارائه شده که موضوعات فنی و اقتصادی را پوشش داده است.»


با این حال، این نیروگاه علاوه بر تأمین پایداری شبکه داخلی، ظرفیتی برای صادرات برق ایجاد می‌کند و اکنون وام روسیه برای این طرح فعال شده است و اگر مطابق برنامه‌ریزی‌ها احداث نیروگاه پیش برود، پشتوانه خوبی برای صادرات برق به عمان در دولت سیزدهم و چهاردهم خواهد بود.