دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

پزشکان عمومی در صدر جدول پزشکان متخلف اصفهان پزشکان علاقه ای

ایسنا/اصفهان مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان، گفت: براساس آمار پزشکی قانونی استان بیشترین موارد شکایت از پزشکان مربوط به پزشکان عمومی بوده که اقدام به درمان زیبایی می‌کردند و پس از آن جراحی زنان- زایمان و جراحی ارتوپدی قرار دارد.


منصور فیروزبخت، ظهر سه‌شنبه ۱۳ تیر در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه حدود ۱۰۰ درصد نظریات پزشکی قانونی استان توسط مراجع قضائی منجر به صدور رأی می‌شود، اظهار کرد: پزشکان در پزشکی قانونی باوجود سختی کار و فضای فیزیکی نامساعدی که دارند هر ساله جزو رتبه برتر پزشکی قانونی در حوزه گواهی نویسی کشور قرار می‌گیرند.


وی با اشاره به محدودیت نیروی کار، افزود: چالش کمبود نیروی انسانی به‌خصوص نیروی پزشک از دیگر مشکلات پزشکی قانونی استان است و ما در استان به‌شدت دچار کمبود نیرو هستیم، بطوری که شهرستان‌های نطنز، نائین و سمیرم بدون پزشک هستند و پزشک این سه از مرکز استان بصورت مأمور تأمین می‌شود.


مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان با اعلام اینکه پزشکی قانونی استان اصفهان ۳۷۲ پست در چارت سازمانی دارد که از این تعداد ۱۷۲ پست خالی است، گفت: هرساله آزمون استخدامی برگزار خواهد شد، اما با عدم تمایل شرکت‌کنندگان و پزشکان مواجه خواهیم شد، چراکه با وجود محدودیت‌های مالی و امکاناتی پزشکان علاقه‌ای به همکاری با پزشک قانونی ندارند.


وی در ادامه در تشریح اقدامات انجام شده این اداره، توضیح داد: در سال ۱۴۰۱ نمونه‌گیری از ۲ هزار و ۱۸۸ متهم انجام و ۲ هزار و ۲۵۳ پروفایل ژنی از متهمان در بانک هویت ژنتیکی استخراج شد. همچنین در سال ۱۴۰۱، حدود ۱۳۵ هزار و ۱۶۲ پرونده معاینات بالینی به ثبت رسید که این تعداد پرونده نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش ۱۱.۲ درصدی داشته است.


فیروزبخت از افزایش ۳.۳ درصد معاینات اجساد در سال گذشته خبر داد و گفت: این معاینات چهار هزار و ۱۴۸ مورد بود که استان اصفهان در بخش معاینات بالینی پس از تهران و خراسان رضوی در رتبه سوم و در زمینه معاینات اجساد در ردیف چهارم کشور قرار دارد.


وی با بیان اینکه یک‌هزار و ۶۳۴ پرونده در سال گذشته در کمیسیون‌های پزشکی قانونی بررسی و به نتیجه رسیده که این آمار ۲۳.۳ درصد نسبت به ۱۴۰۰ رشد داشته، اضافه کرد: در سال ۱۴۰۱، حدود ۲۲۱ پرونده قصور پزشکی بررسی شد که ۷۸ مورد آن منجر به محکومیت پزشکان و کادر درمان شده و در ۱۴۳ مورد نیز پزشکان و کادر درمان تبرئه شدند.


مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان ادامه داد: البته پرونده‌های قصور پزشکی هم در پزشکی قانونی و هم در سازمان نظام پزشکی بررسی می‌شود و براساس آمار پزشکی قانونی استان بیشترین موارد شکایت از پزشکان مربوط به پزشکان عمومی بوده که اقدام به درمان زیبایی می‌کردند و پس از آن جراحی زنان- زایمان و جراحی ارتوپدی قرار داشتند.


وی از کاهش ۳ درصدی پرونده‌های آزمایشگاهی نسبت به سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: در سال گذشته ۹ هزار و ۵۹۲ پرونده آزمایشگاهی شامل سم‌شناسی و آسیب‌شناسی در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت، اما رشد ۱۲.۶ درصدی تصادفات منجر به فوت در استان طی سال ۱۴۰۱ آمار قابل توجهی است، که سال گذشته یک هزار و ۱۵۳ فوت ناشی از تصادف در استان اصفهان اتفاق افتاده که از این تعداد ۴۰۹ مورد مربوط به مسیر داخل شهر و ۷۱۲ نفر مربوط به جاده‌های برون شهری بودند.


فیروزبخت با اشاره به به رده ۲۳ اصفهان در کشور از لحاظ آمار تصادفات منجر به فوت، خاطرنشان کرد: آمار مصدومان ناشی از تصادفات استان نیز طی سال گذشته ۳۰ هزار و ۹۸۴ مورد بوده که نسبت به ۱۴۰۰ افزایش ۲۴.۷ درصدی نشان می‌دهد.


وی با بیان اینکه تلفات مسمومیت با گاز co در سال گذشته ۹۵ نفر بود، بیان کرد: متأسفانه در این زمینه با افزایش ۵۵.۷ درصدی در زمینه روبه رو بودیم و اصفهان در رده هشتم کشور قرار گرفته و این آمار مطلوبی نیست. تلفات غرق شدگی در استان اصفهان سال گذشته ۶۰ نفر بود که ۲۷.۷ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.


مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان با تاکید بر اینکه آماری از مسمومیت بر اثر مصرف مشروبات الکلی در استان در دسترس نیست، توضیح داد: فوتی‌های ناشی از اعتیاد سو مصرف مواد ۴۰۸ مورد بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۵.۶ درصد کاهش داشته و در رتبه ۱۱ کشور قرار داریم.


وی، اظهار کرد: آمار مراجعان نزاع را در سال گذشته ۴۲ هزار و ۲۰ نفر بوده و آمار نزاع در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال قبل ۲.۳ درصد افزایش یافته که براساس نرخ جمعیت در بین استان‌های کشور در زمینه آمار نزاع در رده ۱۱ کشور است. همچنین آمار فوتی‌های ناشی از حوادث کار در سال گذشته ۱۸۲ مورد بوده که یک نفر خانم و ۱۸۱ نفر مرد بودند که نسبت به سال ۱۴۰۰ متأسفانه ۴۲.۲ درصد افزایش داشتیم.


فیروزبخت ادامه داد: بیشترین علت فوت حوادث کار سقوط از ارتفاع و برخورد با جسم سخت، برق گرفتگی و سوختگی بوده است. شمار مصدومان ناشی از حوادث کار در سال گذشته ۲ هزار و ۷۹۷ نفر بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۱.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. ‌


وی با اشاره به اینکه فوتی‌های ناشی از برق گرفتگی در سال ۱۴۰۱، گفت: مصدومان در این زمینه ۲۹ مورد بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۳۷.۵ درصد کاهش داشته، همچنین فوت ناشی از سوختگی در استان نیز ۱۹۸ مورد بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۳.۱ درصد افزایش یافته است.


مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان همچنین در ادامه از ۲ مورد نبش‌قبر در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: فوتی‌های ناشی از مسمومیت با قرص برنج در سال گذشته ۱۷ مورد که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۳۲ درصد کاهش یافته است.


وی در ادامه با بیان اینکه بازسازی و توسعه واحدهای ساختمان فعلی پزشکی قانونی را نیز در دستور کار داریم، توضیح داد: سال گذشته ساختمان پزشکی قانونی در شهرضا و نائین افتتاح شد. اما مهمترین چالش کنونی این سازمان را کمبود فضای فیزیکی خواهد بود، در حال حاضر ساختمانی که مجموعه پزشکی قانونی مستقر است، ساختمانی فرسوده با فضای بسیار محدود است، که گاهی مجبوریم مراجعان را در بیرون سالن انتظار نگهداریم.


فیروزبخت در خصوص افتتاح ساختمان پزشکی قانونی در گورت چالش، گفت: با افتتاح این مرکز کمبود فضا رفع می‌شود، پروژه گورت از سال ۱۳۸۶ کلنگ زنی شد که زیربنای آن ۱۰ هزار و ۵۰۰ متر بوده که به دلیل کمبود اعتبار احداث آن متوقف ماند اما از یکی دو سال پیش تصمیم بر این شد که فاز اول پروژه در ۷۷۰ مترمربع بهره برداری شود. ‌


وی ادامه داد: ساختمان گَوَرت بیش از ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، و اکنون منتظر تخصیص اعتبار حدود ۶ میلیارد تومان از سمت استانداری برای تکمیل این مجموعه هستیم که متأسفانه تاکنون تخصیص نیافته اما در صورت تأمین بودجه پس از سه ماه افتتاح خواهد شد.


مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص آماری سقط غیرقانونی جنین در اصفهان، گفت: آماری از سقط غیرقانونی نداریم، البته با ابلاغ قانون جوانی جمعیت، شیوه سِقط درمانی تغییر کرده و آمار سقط قانونی نیز بسیار کاهش یافته و شامل موارد خاصی همچون مواردی که بارداری برای مادر و جنین مشکلاتی ایجاد می‌کند، خواهد بود. ‌


وی با اعلام اینکه سال ۱۴۰۱ تعداد ۵۸۶ درخواست برای سقط قانونی به اداره کل پزشکی قانونی استان اصفهان وارد شد، تصریح کرد: از این تعداد برای ۴۷۳ مورد مجوز سقط قانونی توسط قاضی ویژه کمیسیون سقط صادر شده که البته نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ حدود ۶.۵ درصد کاهش داشته است.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگردستگاه تصفیه آب