دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تخصیص یک دهم اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری برای مرکز تحقیقات

ایسنا/مرکزی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: توسعه و تجهیز مرکز رشد کشاورزی با ۳ میلیارد تومان اعتبار، تکمیل و تجهیز سایت فرآوری هسته های اولیه بذری با ۲ میلیارد تومان اعتبار، تاسیس و تجهیز ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد گوسفند کله کوهی با ۵ میلیارد تومان اعتبار و راه اندازی و تجهیز ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی محلات با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی بود که تاکنون ۲ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.


غلامرضا گودرزی ۲۹ خرداد در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: مرکز تحقیقات به عنوان یکی از ثمرات وزارت جهادکشاورزی منشاء خدمات زیادی بوده و در راستای استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی و توانمندسازی اقتصاد خانوار و امنیت غذایی کشور گام های بلندی برداشته است.


رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی با بیان اینکه مهمترین رسالت وزارت جهادکشاورزی و این مرکز تامین امنیت غذایی است، تصریح کرد: افزایش تولیدات کشاورزی، خفظ ذخایر ژنتیکی، افزایش بهره وری مصرف نهاده ها و انتقال دانش فنی و مهارت آموزی به بهره برداران از مولفه های امنیت غذایی محسوب می شود.


گودرزی ادامه داد: مرکز تحقیقات و آمزوش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی بزرگترین مرکز پژوهشی در حوزه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در استان با ساختار تشکیلاتی سه معاونت پژوهشی و فناوری، آموزش و برنامه ریزی و دو پردیس تحقیقاتی و آموزشی، ۵ ایستگاه تحقیقاتی، ۹ آزمایشگاه تخصصی، ۷ کلکسیون بزرگ در سطح کشور شامل انار و لوبیا و گل محمدی و گیاهان دارویی وآویشن و صنوبر و پسته وحشی است و ۳۴ پژوهشگر در این حوزه ها نقش آفرینی می کنند.


وی با بیان اینکه تمامی اقدامات تحقیقاتی در زمینه لوبیا در استان مرکزی انجام می شود گفت: گندم سیمین، جو مهتاب، جو جلگه، جو بهمن، گندم اروم، گندم میهن، گندم حیدری، گندم زرینه و گندم حیران ارقام جدید شناسایی شده گندم و جو در این مرکز هستند.


رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی اضافه کرد: با فعالیت مکز تحقیقاتی لوبیای خمین، ۱۲ رقم جدید لوبیا با نام های صالح، غفار، کوشا، صدری، درسا، پاک، شکوفا، درخشان، اختر، یاقوت، افق، دادفر شناسایی شده است.


گودرزی با اشاره به معرفی ارقام جدید انار نیز بیان کرد: ملس، یوسف خانی، شهوار، تبریزی و آلک نیز از انواع شناسایی شده انار است، همچنین اقدامات ارزشمندی در حوزه آفت کرم گلوگاه انار و ارقام صنوبر صورت گرفته است.


وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۲۶ و نیم تن بذر پرورشی لوبیا در اختیار کشاورزان قرار گرفته است و ۱۳ رقم جدید شامل ۴ رقم لوبیا و۲ رقم صنوبر و ۷ رقم غلات توسط این مرکز معرفی شده است، معرفی این ارقام بیش از ۴۳۷۷ میلیارد ریال ارزش عایدی برای کشاورزان داشته است.


گودرزی ادامه داد: در سال ۱۳۶۰ میزان عملکرد گندم آبی در استان مرکزی ۱۷۰۰ هکتار بوده که در سال جاری با رشد عملکرد ۱۶۸ درصدی به ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده است، همچنین عملکرد گندم دیم نیز در این بازه زمانی ۱۳۶ رصد رشد داشته است.


وی اضافه کرد: اقدامات این مرکز می تواند سالیانه بیش از ۱۴ هزار میلیارد ریال افزایش درآمد برای کشاورزان داشته باشد.


رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: در سال گذشته ۴۱۱۴ تن تولید بذر غلات صورت گرفته که نسبت به سال ماقبل مقداری کاهش داشته که البته نیاز استان را تامین کرده است.


گودرزی افزود: در سال ۱۴۰۰ بیش از یک میلیون و ۱۰ هزار نهال تولید شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته که نسبت به نهال های خارج از نظارت مرکز، کیفیت و اصالت بالاتری دارند.


وی اضافه کرد: ۱۵ رقم گندم آبی، ۶ رقم گندم دیم، ۶ رقم جو آبی، دو رقم جو دیم، دو رقم نخود، ۹ رقم لوبیا، ۱۵ رقم سیب زمینی و یک رقم سبزی و صیفی، ارقام موجود در برنامه بذری غلات گواهی شده در این مرکزی هستند.


رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی با تاکید بر پرورش نیروی انسانی جوان بیان کرد: سال گذشته ۳۰ هزار نفر روز آموزش به بهره برداران ارائه شده که استان مرکزی در این حوزه رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.


گودرزی با بیان اینکه از سال ۹۶ ایجاد مرکز رشد تخصصی کشاورزی کلید خورده است تصریح کرد: تاکنون حدود ۲۳ شرکت در مرکز رشد مستقر شده اند که ۶۰ نفر اشتغال مستقیم به همراه داشته اند، تاکنون ۲۴۰۰ میلیون ریال اعتبار در اختیار این شرکت ها قرار گرفته است.


وی اظهار کرد: توسعه و تجهیز مرکز رشد کشاورزی با ۳ میلیارد تومان اعتبار، تکمیل و تجهیز سایت فرآوری هسته های اولیه بذری با ۲ میلیارد تومان اعتبار، تاسیس و تجهیز ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد گوسفند کله کوهی با ۵ میلیارد تومان اعتبار و راه اندازی و تجهیز ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی محلات با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی بود که تاکنون ۲ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا