دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تخت روانچی نمی توان از بهانه مبارزه با تروریسم برای تضعیف حاکمیت

نیویورک- ایرنا- سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در مناطقی از سوریه شرایط مساعدی را برای فعالیت های تروریستی در سوریه فراهم کرده است، تاکید کرد نمی‌توان از مبارزه با تروریسم به عنوان بهانه ای برای تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه استفاده کرد.


به گزارش ایرنا، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در مورد وضعیت  تحولات سیاسی  و بشردوستانه در  سوریه،  با اشاره به  نقض مکرر حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توسط رژیم صهیونیستی گفت حملات اخیر رژیم اسرائیل در سوریه که غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی را هدف قرار داد، نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه است. ما از شورای امنیت می‌خواهیم که این رژیم را در قبال این گونه اقدامات تجاوزکارانه و فعالیت‌های شرورانه و همچنین تهدیدات آشکارش برای استفاده از زور علیه سایر کشورهای منطقه که صلح و امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد، پاسخگو کند.


نماینده دائم کشورمان گفت مردم سوریه همچنان با چالش های متعددی روبرو هستند و مقابله با آنها مستلزم کار سخت در بخش های مختلف است. هیچ چیز مهمتر یا فوری تر از پایان دادن به اقدامات قهری یکجانبه نیست که به مردم سوریه آسیب رسانده است تا جایی که آنها از حقوق اولیه انسانی خود از جمله حق دارو، مراقبت های بهداشتی، غذا، آب، برق و ارتباطات محروم شده اند.


سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت با توجه به وضعیت وخیم انسانی در سوریه، جایی که “بخش عمده ای از زیرساخت های غیرنظامی ویران شده است”، شورای امنیت باید با جدیت تلاش کند تا اطمینان حاصل شود که قطعنامه ۲۵۸۵ به طور کامل، به شیوه ای متوازن و موثر، به ویژه از نظر پروژه های بازیابی زودهنگام و لغو تحریم های یکجانبه اجرا می شود.


وی ادامه داد: حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه همچنان با حضور غیرقانونی نیروهای خارجی از جمله نیروهای ایالات متحده به طور قابل توجهی نقض می شود. سرقت منابع طبیعی مردم سوریه در مناطق تحت کنترل نیروهای خارجی، به ویژه نفت و محصولات کشاورزی را محکوم می کنیم و حق مشروع دولت سوریه برای مبارزه با این گونه اعمال جنایتکارانه را به رسمیت می شناسیم.


نماینده دائم ایران  در این نشست همچنین به اهمیت فرمت آستانه در کمک به حل بحران سوریه اشاره و گفت این سازوکار به تلاش های خود برای پایان دادن به بحران و کاهش آلام مردم سوریه ادامه خواهد داد و در حمایت از این تلاش ها، وزیران خارجه کشورهای ضامن آستانه در ۱۰ مارس در آنتالیا (ترکیه) دیدار خواهند کرد.


وی اظهار داشت حرکت آزادانه گروه های تروریستی از جمله داعش در خاک سوریه که نیروهای خارجی به صورت غیرقانونی در آن حضور دارند و همچنین انتقال آنها به کشورهای دیگر، صلح و امنیت منطقه و بین المللی را به خطر می اندازد.

سفیر ایران نزد سازمان ملل تاکید کرد نمی توان از مبارزه با تروریسم به عنوان بهانه ای برای تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه استفاده کرد. حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در مناطقی از سوریه که شرایط مساعدی را برای فعالیت های تروریستی در سوریه فراهم کرده است، باید فورا پایان یابد.


تخت روانچی تصریح کرد ایران به حمایت از تلاش های سوریه برای مقابله با تهدیدات تروریستی و حفظ وحدت و تمامیت ارضی این کشور ادامه می دهد.