دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تأمین امنیت و سلامت شهروندان ایرانی در اولویت است در مذاکرات

تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه با بیان اینکه تلاش داریم تا شهروندان ایرانی را از طریق کشورهای همسایه اوکراین به جمهوری اسلامی ایران بازگردانیم، گفت: تأمین امنیت و سلامت شهروندان ایرانی ساکن در اوکراین اولویت جدی ما است.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا از روابط عمومی وزارت امور خارجه،  حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز جمعه، با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه به صورت تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.


وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌گو با اشاره به مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین و بررسی آخرین تحولات مربوط به مذاکرات اظهار داشت، ما در مذاکرات از خطوط قرمز خود عدول نخواهیم کرد.


امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به تحولات در اوکراین و حضور شهروندان ایرانی در این کشور، ضمن ابراز امیدواری در حل و فصل بحران از طریق سیاسی اظهار داشت: تلاش داریم تا شهروندان ایرانی را از طریق کشورهای همسایه اوکراین به جمهوری اسلامی ایران بازگردانیم.


 وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: تأمین امنیت و سلامت شهروندان ایرانی ساکن در اوکراین اولویت جدی ما است و انتظار داریم تا شرایط برای خروج امن آنها فراهم شود.


امیرعبداللهیان در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلفنی به بحران یمن اشاره کرد و اظهار داشت، در مونیخ به دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرده ایم که نقش دبیرکل در حل و فصل سیاسی بحران یمن مورد توجه است.


رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به صدور پیش نویس قطعنامه در شورای امنیت علیه جنبش انصارالله و اقدام نادرست در تروریستی نامیدن این جنبش، این اقدام را مخرب نامید و بر لزوم توقف این قطعنامه تأکید کرد و افزود،  یمن متعلق به همه یمنی هاست و راه حل آن در گفتگوهای یمنی- یمنی است.
  
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تأکید بر همکاری روسیه با ایران، اظهار داشت: ما همواره از مواضع ایران در وین حمایت کرده ایم و با دوستان ایرانی خود در وین همکاری خوبی داریم و همچنان نیز این همکاری را ادامه خواهیم داد.


وزیر امور خارجه روسیه همچنین ضمن تشریح مواضع مسکو در قبال بحران اوکراین، از رویکرد کشورهای غربی انتقاد کرد و اطمینان داد که روسیه  به حفظ جان مردم و  شهروندان کشورهای خارجی و از جمله  ایران اهتمام جدی دارد.  


وی در ادامه مواضع مسکو در قبال بحران یمن را نیز تشریح کرد.