دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

امیرعبداللهیان تسریع در دستیابی به توافق نیازمند اراده جدی طرف های

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه ایران در گفت وگوی تلفنی با همتای انگلیسی خود تاکید کرد که تسریع در دستیابی به توافق نیازمند اراده جدی برای اتخاذ تصمیم سیاسی شجاعانه و واقع گرایانه از سوی طرف های غربی برای تضمین و تامین منافع ایران به خصوص رفع عینی تحریم ها برای دستیابی به توافقی پایدار می باشد.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس در خصوص برخی مسائل مورد اهتمام مشترک تلفنی گفت وگو و تبادل نظر کردند.


وزیر امور خارجه ایران در خصوص مذاکرات رفع تحریم های ایران در وین و با اشاره به گفت وگوهای خود با همتای آلمانی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مونیخ گفت: در این گفت وگوها به پیشرفت های خوبی رسیده ایم و هیات های مذاکره کننده در وین سخت در تلاش هستند تا به یک توافق خوب دست یابند. در عین حال تسریع در دستیابی به توافق نیازمند اراده جدی برای اتخاذ تصمیم سیاسی شجاعانه و واقع گرایانه از سوی طرف های غربی برای تضمین و تامین منافع ایران به خصوص رفع عینی تحریم ها برای دستیابی به توافقی پایدار می باشد.


رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ابراز امیدواری کرد کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات با نگاهی واقع بینانه نقش سازنده و مطلوب خود را در دستیابی به توافق ایفاء‌ کنند.


طرفین تاکید کردند، بازپرداخت بدهی های معوق انگلیس به ایران از موضوعات اصلی فی مابین است و ضروری است هر چه زودتر در مسیرمناسب حل و فصل شده و بدهی لندن به تهران تادیه گردد.  


تراس وزیر امور خارجه انگلیس نیز در این‌گفت وگوی تلفنی، ضمن مرور آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و گفت وگوها برای حل مشکل بدهی به ایران، نقطه نظرات لندن را در این خصوص و در مورد مذاکرات وین تشریح‌ کرد.


وزیر امورخارجه انگلیس روابط رو به رشد میان انگلیس و جمهوری اسلامی ایران را تامین کننده منافع دو کشور دانست.


تراس افزود: در فرایند مذاکرات دستاوردهای خوبی تاکنون داشته ایم، اما مناسب است هر چه سریع تر گفت وگوها تکمیل و به نتیجه مورد توافق طرفین دست یابیم.


تراس در پایان ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک با همکاری مستمر طرفین و بر مبنای اصول بنیادین، موضوعات دوجانبه فی مابین از جمله موضوعات کنسولی مرتبط با زندانیان و همچنین تادیه بدهی های معوقه انگلیس به تهران حل و فصل شوند.