دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

آمادگی ۱۴ مجتمع بین راهی در خراسان رضوی برای خدمت رسانی به زائران

ایسنا/خراسان رضوی مدیرعامل موسسه خدمات زائر بنیاد کرامت رضوی گفت: ۲۵ مجتمع بین راهی آماده خدمت‌رسانی به زائران رضوی است، اما از بین ۲۵ مجتمع بین راهی ۱۴ مجتمع در مسیر زائران پیاده قرار دارد که آمادگی خدمت‌رسانی به زائران هستند.


سیدهاشم حسینی 22 شهریور در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدی از موکب‌های آستان قدس رضوی در مسیر کاروان زائران پیاده اظهار کرد: موسسه خدمات زائر از سه بخش تشکیل شده که شامل مجتمع های بین راهی، زائر شهر و زائرسرا می‌شود.


وی افزود: ۲۴ مجتمع بین راهی داریم که یکی نیز اخیرا در مسیر تربت‌حیدریه احداث شده و در حال حاضر هر ۲۵ متجمع بین راهی استان آماده خدمت‌رسانی به زائران رضوی هستند، اما از بین ۲۵ مجتمع بین راهی ۱۴ مجتمع در مسیر زائران قرار دارند که با برپایی موکب  به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند. این مجتمع‌های بین راهی در مسیرهای اسلامیه، بردسکن و کاخک قرار دارند.


حسینی بیان کرد: در ایام اربعین و در بازگشت زوار از مرزهای میرجاوه و ریمدان دو مجتمع بین‌راهی به ارائه خدمت مشغول بودند که تاکنون به ۱۰۰ هزار زائر خارجی  از جمله زائران پاکستانی خدمت‌رسانی شده است، علاوه بر این نیز پیش‌بینی می‌شود پذیرای حدود ۱۰ هزار زائر پاکستانی در این مرزها برای روزهای پایانی ماه صفر باشیم.


مدیرعامل موسسه خدمات زائر بنیاد کرامت رضوی ادامه داد: از اول صفر تا پایان ماه صفر و تا ۱۰ روز پس از پایان ایام عزاداری، پیش‌بینی خدمت‌رسانی به حدود ۱۱۰ هزار زائر در مجتمع‌های بین راهی واقع در مرزهای میرجاوه و ریمدان صورت گرفته است.


وی خاطرنشان کرد: در مجتمع‌های بین راهی شرایط اسکان شبانه وجود ندارد، اما هر تعداد زائر که در طول شبانه روز بیاید پذیرایی و خدمت‌رسانی انجام می‌شود. همچنین ظرفیت اسکان در زائر شهر نیز بر اساس وضعیت موجود ۴۴۰۰ تخت است و در کنار این تخت‌ها هاستل‌هایی وجود دارد که طبق آخرین گزارش، در حال حاضر حدود ۵ هزار نفر در زائر شهر مستقر هستند.


حسینی افزود: در کنار هاستل‌ها نیز از هلال احمر تقاضای چادر و پتو شده است. با توجه به اینکه امکانات زیرساختی در زائرشهر از جمله سرویش بهداشتی و حمام فراهم است، با استقرار چادر شرایط اسکان برای زائران در زائرشهر فراهم خواهد شد. علاوه بر این نیز مردم طرق برای اسکان زائران اعلام آمادگی کرده و یک حسینیه، یک سالن و یک لیست از منازل مسکونی اهالی طرق در اختیار ما قرار گرفته تا در صورت تقاضای زیاد از سوی زائران برای اسکان از این اماکن استفاده کنیم.


مدیرعامل موسسه خدمات زائربنیاد کرامت رضوی گفت: تقاضا برای اسکان در زائرشهر زیاد است به طوری که در سال گذشته غافلگیر شدیم، اما امسال امور مساجد و هلال‌احمر همکاری کردند و بر اساس زیرساخت های موجود در زائرشهر حداقل می‌توانیم علاوه بر ۵ هزار نفر ظرفیت موجود به ۳ هزار زائر دیگر خدمت‌رسانی کنیم.


وی در خصوص ظرفیت اسکان در زائرسرای رضوی بیان کرد: در زائر سرا ۲۰۰۰ تخت داریم که البته با توجه به اینکه زائرسرا در محدوده نزدیک‌تری به حرم است متقاضی بیشتری دارد، اما از آنجا که زیرساخت زیادی در آنجا فراهم نیست، امکان استقرار چادر وجود ندارد، از همین رو بیش از ظرفیت موجود امکان اسکان زائران در آنجا وجود ندارد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگریدکی شاپ فروشگاه لوازم مزدالینک مطالب دیگرشیرآلات بهداشتی